Motto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's WorldMotto ENVIROS: Today's Business Tomorrow's World

ÚZEMNÍ ENERGETICKÁ KONCEPCE ZLÍNSKÉHO KRAJE

Popis výhledových variant
rozvoje energetického hospodářství

Způsob formulace variant rozvoje energetického hospodářství

Formulace variant energetického hospodářství ve výhledu vychází ze scénářů vývoje poptávky po energii v jednotlivých sektorech spotřeby v členění na průmysl, terciální sféru, dopravu (bez pohonných hmot a elektřiny v trakci), zemědělství (bez pohonných hmot v mobilní zemědělské technice), domácnosti (spotřeba v sektoru bydlení). Výhled v poptávce po energii je proveden podle předpokládaného vývoje energetických nároků stávající zástavby, požadavků ve vytápění, přípravě TUV a ostatní spotřebě v nové bytové zástavbě, poptávky v rostoucím terciárním sektoru, zemědělství, v objektech dopravy, v průmyslových odvětvích. Samostatně je vyhodnocena potenciální spotřeba energie na vymezených rozvojových plochách pro výrobu.

Výhledové krytí poptávky po energii dostupnými palivy a energií (návrh řešení energetického hospodářství) návazně na scénáře poptávky stanovuje způsob uspokojení poptávky po energii po jednotlivých sektorech spotřeby a po obcích, se zpětnými agregacemi na úroveň kraje, či jiného zvoleného bilančního celku (ORP, bývalého okresu, apod.). Ve všech variantách je preferován minimalizující dopad na životní prostředí (pokles podílu uhlí). Pokud by byly vytvářeny varianty sledující nejnižší náklady pro konečného uživatele, počítaly by s růstem podílu uhlí na úkor obnovitelných zdrojů a zemního plynu.

Ve Zlínském kraji byla spotřeba uhlí nicméně zachována a to ve velkých soustavách CZT na bázi uhlí. Dlouhodobě a celosvětově se u uhlí předpokládá nejmenší cenový nárůst a tím bude možné i při investicích do zvyšování účinnosti přeměn a rozvodů a do využití nejlepších dostupných technik (reakce na požadavek IPPC) zachovat konkurenceschopnost dodávek tepla ze soustav CZT.

Bylo vytvořeno celkem 5 variant způsobu pokrytí výhledových energetických potřeb územního celku Zlínského kraje a jeho správních obvodů. Tyto varianty vycházejí z kombinací:

  • 2 scénářů vývoje poptávky po energii

  • 2 scénářů uplatnění potenciálu úspor energie v jednotlivých spotřebitelských sektorech

  • 3 scénářů využívání obnovitelných zdrojů energie ve Zlínském kraji

  • 2 scénářů rozvoje soustav CZT

  • a liší se dále mírou využití zemního plynu a elektrické energie. Využití tuhých paliv (včetně dřeva) je dopočtovou položkou, podíl dřeva je dvouvariantně v podílu tuhých paliv v domácnostech zvyšován k roku 2025. Zemní plyn a elektřina se ve scénářích liší mírou náhrady podílu tuhých paliv ve spotřebě, a ve scénářích V2,V3 a V4 .

Varianty v poptávce po energii a jejím výhledovém krytí palivy a energií 

Varianta

Charakteristika

Scénář vývoje odvětví Scénáře úspor Scénáře pro OZE Varianty u CZT ZP EL
V1 vysokého podílu vlastních zdrojů a úspor  VS VS OZE ++ Varianta 1 ZP + EL 0
V2 příznivých cen dovozů paliv a energie do regionu
VS VS OZE + Varianta 2 ZP ++ EL +
>V3 referenční varianta VS NS OZE + Varianta 2 ZP + EL +
V4 nízká podpora úsporám a OZE NS NS OZE 0 Varianta 2 ZP + EL +
V5 vysokých cen dovážených paliv NS VS OZE + Varianta 1 ZP 0 EL ++

Varianta V1
- vysokého podílu OZE a úspor energie

Naplňuje nejlépe vizi státní energetické koncepce o soběstačnosti, nezávislosti a udržitelném rozvoji. Tato varianta vychází s vysokého ekonomického růstu vybraných odvětví (viz scénáře vývoje poptávky po energii), vyššího uplatnění energetických úspor (vysoký scénář), pro které je v tomto scénáři více disponibilních zdrojů. Varianta je postavena na přednostním využívání OZE v návaznosti na poskytované zdroje podpory (scénář OZE++), na zrychlení ekonomické návratnosti investic do obnovitelných zdrojů (např. v soustavách CZT - Varianta V1) vlivem platnosti zákona o výrobě elektřiny a tepla v obnovitelných zdrojích, zlevnění technologií OZE vlivem jejich rozšíření, vyšší ekonomické síly obyvatel vlivem snižování nezaměstnanosti a růstu mezd, snahou o technologické inovace po zavedení ekologických daní na spalování fosilních paliv.

Varianta V2 -
příznivých cen dovozů paliv a energie do regionu

V této variantě je předpokládán opět vysoký růst odvětví s vysokým potenciálem úspor docíleným rychlejší náhradou tuhých paliv zemním plynem spojeným s růstem účinnosti v přeměnách. Tento scénář je spojen s nižšími investicemi do inovací v průmyslu a soustavách CZT, zahuštěním odběru zemního plynu v domácnostech díky rostoucí ekonomické síle obyvatelstva a příznivých cen energetických vstupů. Probíhá současně vyšší tempo rekonstrukcí domů a bytů s příznivým dopadem na dosahovanou účinnost v budovách. Obnovitelné zdroje se uplatňují zejména v investičně méně nákladných projektech v domácnostech a v zemědělství, tedy v místech své "přirozené" spotřeby.

Varianta V3 -
referenční varianta

Referenční varianta je "základní" variantou v oblasti energetického zásobování, pokračování dosavadních trendů. Rozvíjí se plynofikace, vlivem úspěšného čerpání zdrojů podpory EU se daří realizovat investiční záměry kraje v modernizaci infrastruktury, rozvoje MSP, stabilizaci průmyslových odvětví, využívajících zejména lokální potenciál surovin, vytváří se podmínky pro rozvoj terciální sféry (hnaný rostoucí ekonomickou silou obyvatelstva) apod. V oblasti zásobování palivy a energií je přednost dávána prosté reprodukci, investice směřují do hlavního záměru podnikání, není naplněn v plné výši předpokládaný potenciál úspor, využívání OZE je pomalejší, zejména ve využití OZE po výrobu elektrické energie.

Varianta V4 -
nízká podpora úsporám a využití OZE

V tomto scénáři se nedaří realizovat veškeré očekávané záměry, neexistuje dostatek zdrojů na podporu podnikatelských záměrů v oblasti využívání OZE nebo současně nedostatek vhodných projektů, které by dokázaly získat podporu ze zdrojů veřejné podpory (ve všech oblastech). Podniky kraje se obtížně uplatňují na evropském trhu, nepřipravují inovační projekty, nedaří se snižovat nezaměstnanost a pomalé je tempo reprodukce majetku a jeho technického zhodnocení v terciální sféře. Podíl tuhých paliv ve spotřebě je mnohem pomaleji vytlačován zemním plynem a obnovitelnými zdroji, jejichž uplatnění v technicky vyspělejších oblastech (nikoliv jen prosté spalování biomasy v lokálních topeništích) není využíváno. Vzhledem k nedostatečnému čerpání zdrojů podpory na tento typ opatření a na zvyšování energetické účinnosti a modernizace infrastruktury klesá finanční rámec podpory OZE v následujících letech. 

Varianta V5 -
vysokých cen dovážených paliv

V tomto scénáři je předpokládána značná iniciativa při vytváření podmínek pro přípravu projektů ve všech oblastech podpory EU. Vlivem zavedení ekologických daní a k nim vyváženého systému jejich kompenzace existuje motivace k úsporám energie, k vysokému tempu náhrady tuhých paliv na bázi uhlí, využívání CZT, ve zdrojích spalujících plyn i tuhá paliva je ve značné míře využívána biomasa, včetně biomasy pěstované. Úspor energie v ostatních sektorech je dosahováno spíše šetřením a hledáním neinvestičně náročných úspor. Plynofikace se nerozvíjí nad dosavadní síť. Oproti dovozům drahého plynu se uplatňuje ve spotřebě pro vytápění elektřina, jejíž cena stoupá vzhledem k výrobě v domácích jaderných zdrojích pomaleji než ceny dovážených paliv a uhlí. Na paliva je navíc uvalena ekologická daň.