30. 4. 2025

Seminář komunitní energetika

Energetická agentura pořádala seminář na téma Komunitní energetiky. Více než 80 účastníků se zajímalo o sdílení elektřiny, které v ČR funguje přes Energetické datové centrum (EDC) od 1.10.2024. Pracovníci agentury vysvětlovali, jak funguje sdílení elektřiny mezi krajskými organizacemi, kde se daří ve ¼ hodině vysdílet všechny přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaických elektráren, aniž by se tím zhoršil odběrový diagram spotřebního EAN u organizace, která elektřinu spotřebovává. Zkrátka, když svítí, tak se na druhé straně chladí.


Nejefektivnější formou sdílení se zatím jeví forma aktivního zákazníka, kdy je možno až 5 fotovoltaických elektráren sdílet, v našich případech, do jednoho odběrného místa.  Agentura sdílí elektřinu i pro 14 obcí. V rámci obecních budov se díky statickému alokačnímu klíči a ¼ hodinovému intervalu sdílení daří vysdílet mezi obecnímu budovami pouze 13 až 35 % přebytků výroby.  Proto je důležitá spolupráce kraje a obcí nebo obcí s podnikateli. Překážkou je ještě nedokončená legislativa v oblasti daní. Proto agentura sdílí elektřinu u krajských organizací, za předem dohodnutou cenu, pouze mezi organizacemi, které jsou plátci DPH.

Celkově se téma komunitní energetiky u nás v kraji velmi přeceňuje. Jsme krajem, který budoval energetické komunální projekty již před dvaceti lety (Hostětín, Roštín, Brumov-Bylnice, Slavičín, Valašská Bystřice) a průběžně je inovuje a doplňuje.   Příkladem je BTH Slavičín, městská společnost zabývající se správou bytů a dodávkou tepla pro městské objekty a bytové domy.  Zdrojem tepla jsou zde 2 kotle na dřevní štěpku, tepelná čerpadla, kogenerační jednotky na zemní plyn, fotovoltaická elektrárna, bateriové úložiště.  V krajském i okresních městech máme centrální zdroje tepla, které byly ekologizovány a postupně jsou i plynofikovány. Pokud bychom měli všechen zemní plyn používaný v kraji na vytápění nahradit jiným palivem, neporadili bychom si bez zhoršení kvality ovzduší.  Chybí nám pouze využití energetického potenciálu větru a směsného komunálního odpadu, konstatovala ředitelka agentury Knotková.  Cílem akce bylo informovat zástupce municipalit o možnostech posílení energetické soběstačnosti, novinkách, příležitostech, ale i nástrahách a pastech, které se na samosprávy chystají, sdělil Miroslav Zemánek, radní Zlínského kraje pro investice, energetiku a sport.

 

Prezentace z akce jsou ke stažení zde:

Jak můžeme přispět k posílení energetické soběstačnosti

SEK,ÚEK a MEK

Jak funguje sdílení

Příklady FVE a sdílení v našem kraji

Příklady ze zahraničí na OSS a komunity